
Pećine Gujadžu – poznate i pod imenom “Drevna kuća na litici Janking” – je u stijeni isklesan kompleks pećina nalik na saće, koji se nalazi na obroncima planine Tianhuang u kineskom okrugu Janing.
Nalazište je prvi put otkriveno 1984. godine, tokom istraživanja koje je sprovela Kancelarija za upravljanje kulturnim relikvijama okruga Janking.
Od tog trenutka, Gujadžu je registrovan u nacionalnoj jedinici za zaštitu ključnih relikvija kulture, što je najviši nivo zaštite.
Gujadžu pećine, se nalaze na sjevernoj ivici basena Janking-Fanšana, geološke oblasti koju čine granitne stene stare 110 miliona godina, formirane u vrijeme kada je magma prodrla naviše kroz velike količine dijabaznih stijena.
Arhitektura drevnih kuće na litici
Graditelji ovih pećina su vješto iskoristili prednosti granita kako bi izgradili složenu mrežu prostorija: 350 komora usječenih u stenu u sistemu od 117 pećina.
Komore su uglavnom visoke 1,8 m i raspoređene su u pravougaonom ili kvadratnom planu – koji varira u veličini od jednosobnih do većih višesobnih stanova koja se prostiru na više nivoa.
Mnogi stanovi sadrže namještaj isklesan u kamenu. Ovde počivaju drevni kameni kreveti, postolja za lampe, pregrade za odlaganje, kameni stolovi, peći i dimnjaci, kao i kang – rukom isklesani jednostavni sistem za grijanje – koji se može naći u domaćinstvima širom Kine.



