
Miom maternice se sreće uglavnom kod žena starosti 30-40 godina, ali postoje slučajevi obolijevanja i u ranijem uzrasnom dobu.
Uzrok nastanka mioma:
Uzrok nastanka nije poznat. Zna se da estrogen (hormon jajnika) podstiče rast mioma, ali nije uzrok nastanka. Rast mioma podstiče i humani placentni laktogen, pa miomi izrazito rastu u trudnoći. U osnovi svi tumori (pa i miomi) nastaju kada se promene kontrolni mehanizmi koji regulišu rast i razvoj ćelija.
Stručno mišljenje je da genetska mutacija unutar matičnih ćelija predstavlja glavni razlog i prvi korak u nastanku tumora. Svi miomi su u početku lokalizovani u mišiću materičnog zida.
Vremenom rastu prema materičnoj duplji (submukozni miomi) ili prema površini (subserozni miomi). Pored ovih, postoje i cervikalni miomi koji su lokalizovani unutar tkiva grlića materice.
Miom na materici je benigni tumor. Miom se formira od vezivnog i mišićnog tkiva materice, nastaje pri hormonskom poremećaju, kiretaži, zapaljenju i infekciji prenosivih polnim putem.
Simptomi:
Glavni simptomi mioma materice: bol i krvarenje, poremećaj funkcije obližnjih organa, rast tumora. Moguće su teške i duge menstruacije, lokalizovan bol u donjem dijelu stomaka i leđa. Produženi bolovi daju signal o bržem rastu tumora. Inače, rast mioma materice dosta je spor proces.
U ranim fazama formiranja tumora nije uvijek moguća klinička dijagnoza. Potrebni su podaci ručnog pregleda u cilju dobijanja informacija o veličini, obliku i lokaciji tumora.

